جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

384955


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1384,06,08

الاغ سواری وکرسی انیشتن !!

نهار را منزل پرفسور حسابی بودیم. جایی آنطرف ضلع جنوبی میدان تجریش، مقابل در بزرگی که هنوز می توانی نام او را بروی آن ببینی  می ایستیم. این خانه قدیمی که امروز نام بنیاد پرفسور حسابی را نیز ید ک می کشد با جلوه های منحصر به فرد خود سبزی،طراوت  وماندگاری مردی را برایمان تداعی می کند که دنیا را با اندیشه های  ناب خود متحیر کرده است. درختانی که از میان  اتاقها سربر آورده اند، قامت سروی که با میوه های خود متحیرت می کند. دو صندلی چوبی سبز رنگ  درون آلاچیق و...که همه بد ست همان مرد بزرگ ساخته شده اند اولین هایی است که چنگ در چشمانت می اندازد تا بی اختیار تحسینش کنی .دکتر حسابی و مادرش

 او عالم است اما در عین حال روزگاری هم بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه می زند وروزی دست در دست مصدق مشق پایداری و استعمار ستیزی را به فرزندان وطن می آموزد.

گویی همه چیز را می داند، موسیقی، کشاورزی، راهسازی، معلمی،شعرو ادبیات، سیاست، دیانت و...

خیلی هاحضور در حلقه درسش را فرصت مغتنمی می دانند حتی آن پیر روده فروشی که چهل سال تمام تفسیر مثنوی اورا می آموزد.

حضورمان در منزل پدر فیزیک ایران با فقدان سید رضا زواره ای و حضور ایرج حسابی در مراسم تشییع  وی مقارن شده است  ولا جرم باید در انتظار او بمانیم. زواره ای دو شب پیش از این همراه خانواده اش  زیر همین آلاچیق پذیرایی شده است.

مهندس حسابی با تاخیری دو ساعته از گرد راه می رسد و مقابلمان می نشیند. مثل همیشه با هیجان از پدر می گوید .گویی هنوز هم تصور می کند نتوانسته است ذره ای از بار سنگینی که بر دوشش گذاشته اند را به منزل برساند.

مهندس حسابی به روزهایی اشاره می کند که پدر فیزیک ایران سوار بر الاغ  از سنگلاخها می گذرد تا روی کوههای یا سوج اولین مدرسه عشایری ایران را تاسیس کند آنهم در شرایطی که اعتماد الدوله،وزیر فرهنگ تفاوت میان دکتر و پزشک ، فیزیک وشیمی ودارو سازی و کیمیاگری را نمی داند. او که با پارتی بازی نصر السلطان از اقوام مادری اش در وزارت "طرق وشوارع عامه" استخدام شده است با پنج قاطر وسه تفنگچی مامور تهیه نقشه راه بندر لنگه به بوشهر می شود. پرفسور حسابی کجا وکرسی اتیشتن واین الاغها کجا!!!

کلنجار رفتن با کرم مای ریز و درشت بیابان که از سر و کولت بالا می روند ناخود آگاه این سوال را در ذهنت خواهند ساخت که آیا بهتراست کرم های روی تنت را تحمل کنی یا کرسی انیشتن را بپذ یری. واو تنها به بهانه آنکه نمی خواهد یک لحظه دین خود به کشور خویش را فراموش کند راه نخست را بر می گزیند. او می ماند تا اولین مدرسه مهندسی راه، اولین رادیو در کشور، اولین ایستگاه هوا شناسی ، را ه اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران، تاسیس اولین مدرسه عشایری ، اولین مرکز مدرن تعقیب ماهواره در شیرازو...را در فهرست افتخارات ایران و ایرانی ثبت کند.

پرفسور حسابی، نابغه بزرگ قرن در کنار بزرگان دیگری که نامشان در فهرست بهترین ها جای گرفته است تندیسی است از تلاش ، همت وغیرت مرد مسلمان ایرانی که ما وشاید خیلی ها برای یافتن حلقه ای از زنجیره دانش بی بد یل آنها سالها باید تامل کنیم.


یاد و نامش گرامی

 

نظرات و پیشنهادات [3]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d