X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1385,01,25

انتشار اسامی روزنامه نگاران قربانی در سال 2006

  ترجمه : جواد صبوحی

 

 کمیته حمایت از روزنامه نگاران فهرست تعدادی از روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در طی سال 2006 میلادی بصورت مشکوک کشته شده اند را منتشر کرد. اگر چه هیچ یک از این عده به مرگ طبیعی نمرده اند، اما ارتباط قطعی میان انگیزه قتل ها و حرفه روزنامه نگاری برخی از آنها نیز مورد تردید است.

چین ، یوزانگیو ، یزو وابنائو ، دوم فوریه ، تازهو

"ویو" ، 41 ساله معاون سردبیر نشریه " تیزو وابنائو" بعد از ماهها در اثر شدت صدمات وارده که به کبد و کلیه اش وارد آمده بود جان سپرد.در 20 اکتبر 2005 میلادی دوازده پلیس راهنمایی بعد از ورود به دفتر نشریه TAIZAHOU WANBAO ویو را از ساختمان خارج کرده و توسط یک کامیون سربسته نظامی منتقل می کنند. روز قبل از این اتفاق گزارشهایی در مورد دریافت رشوه ازمحل جمع آوری دوچرخه های برقی توسط پلیس در این نشریه منتشر شده بود.

هند، پراهلاد گوآلا ، نشریه خبر آسومیا ، 6ژانویه،2006 ،گجرات

قتل" گوالا " ،کمی پس از انکه یادداشتهای پیاپی او در خصوص فساد اقتصادی منتشر شد ، در نزدیکی منزلش در گجرات در شمال شرق استان آسام رخ داد. این گزارشها به نقش جنگلبانی محلی در قاچاق چوب اشاره داشت . پلیس سه مظنون از جمله "زمان جهان "، سرپرست جنگلبانی را  در همین رابطه بازداشت کرد. بعد از چندی جهان به قید ضمانت آزاد شد اما دو مظنون دیگر که جزو کارکنان جنگلبانی نبودند برای ادامه تحقیقات نزد پلیس باقی ماندند.گوآلا، 32 ساله در حین گردش با دوچرخه خود در نزدیکی منزل مسکونی اش با یک کامیون برخورد می کند و کشته می شود. تحقیقات بعدی نشان داد که وی قبل از برخورد با این کامیون مصدوم شده بود.

عراق ، محمود زاعل ، تلویزیون بغداد، 25 ژانویه 2006 ، الرمادی

زاعل 35 ساله یکی از خبرنگاران تلویزیون بغداد بود که در اثر اصابت گلوله  در درگیری میان نیروهای آمریکایی و تعدادی از شورشیان سنی کشته شد. رویترز به نقل از شاهدان گزارش داده بود که زاعل پیش از حمله شورشیان در حالی که از ناحیه پا مجروح شده بود نزد گروههای آمریکایی نگهداری می شد. ارتش آمریکا این ادعای رویترز را بی اساس خوانده است اما در عین حال این نکته که 15 دقیقه قبل از کشته شدن زاعل از وی توسط نیروهای آمریکایی بازجویی بعمل آمده است را تایید کرد.

اتوار بهجت ، العربیه ، 23فوریه 2006 ، نزدیک سامرا

خالد محمد الفلاحی ،  WASAN PRODUCTIONSو العربیه ،23 فوریه 2006 ، نزدیک سامرا

عدنان خیرالله ، WASAN PRODUCTIONS  و العربیه ، 23فوریه 2006 ، نزدیک سامرا

اجساد خبرنگاران: انوار بهجت ، خالد محمد الفلاحی و عدنان خیرالله یک روز بعد از آنکه ارتباط آنها با ایستگاه تلویزیونی العربیه قطع شد انواربهجتپیدا شد.اتواربهجت به تازگی و پس از شروع کار خود در شبکه تلویزیونی الجزیره،  ازدواج کرده بود. الفلاحی 39 ساله و خیرالله 36 ساله نیز کارمندان WASAN PRODUCTION بودندکه در ماموریت برای شبکه تلویزیونی العربیه به سر می بردند.آخرین خبر بهجت ساعت 6 بعد از ظهر روز چهار شنبه منتشر شده بود.مدیر اجرایی العربیه مدعی است شاهدان عینی از حمله مردان مسلح با یک خودروی سفید رنگ به خبرنگاران خبر داده اند.

منصوف عبدالله الخالدی ، تلویزیون بغداد ، 7مارس 2006 ، بغداد

الخالدی 35 ساله ، بعد از آنکه یک فرد شورشی ایستگاه تلویزیونی بغداد را تهدید کرده بود کشته شد. اتومبیل وی در حالی که با سه همراه دیگر خود  از بغداد به سوی موصل برای انجام مصاحبه ای با یکی از شاعران این شهر در حال رانندگی بود، با شلیک سه گلوله هدف قرار گرفت که در جریان این حمله  الخالدی و یکی دیگر از همراهانش کشته و دو نفر دیگر نیز مجروح شدند. در اول مارس تلویزیون بغداد زیر آتش توپخانه ای شورشیانی قرار گرفت  که پیشتر با ارسال ایمیلی از دست اندرکاران این شبکه خواسته بودند برنامه های انتقادی خود در خصوص شورشیان را متوقف کنند.

امجد حامد ، العراقیه، 11 مارس 2006 ، بغداد

حامد و راننده اش انوار تورکی ظاهرا توسط گروه مسلح القاعده در مرکز بغداد هدف قرار گرفته و کشته شده اند. حامد از ژوئیه گذشته در راس یکی از برنامه های تلویزیونی العراقیه فعالیت می کرد.حامد 45 ساله ،در اثر اصابت چندین گلوله به سر و قفسه سینه اش کشته شد. شبکه العراقیه که کمکهای مالی و اقتصادی دولت آمریکا را نیز همراه خود دارد بعد از این حمله برنامه های منظم خویش را به حال تعلیق در اورد و شروع به پخش آیاتی از قرآن کریم کرد.. این حادثه توسط بسیاری از مجامع داخلی و خارجی محکوم شد و اتحادیه روزنامه نگاران عراق نیز قول داد تا تمامی تلاش خود را برای دریافت مجوز حمل سلاح گرم توسط روزنامه نگاران برای دفاع از خویش مصروف دارد.شبکه القاعده مسولیت این ترور را بر عهده گرفت  وبا انتشار بیانیه ای در اینترنت اعلام کرد که شورای مجاهدین امجد حامد را که همیشه دروغهایی درباره جهاد و تهییج فرماندهان به جنگ با القاعده منتشر می کرد را مجازات  کرده اند. کمیته حمایت از روزنامه نگاران مدارکی در دست دارد که دست داشتن القاعده در  کشتن 6 روزنامه نگار و کارمند رسانه ای را تایید می کند. شایان ذکر است دفتر العراقیه از سال 2004 میلادی به کرات زیر حملات خمپاره ای مخالفان خود قرار داشته است.

انوار تورکی ، العراقیه ، 11 مارس 2006 ، بغداد  

تورکی راننده امجد حامد ویکی از مدیران العراقیه بود.وی پس از اینکه اتومبیلش در مرکز بغداد توسط مهاجمان وابسته به گروه تروریستی القاعده  هدف قرار گرفت مجروح شد و اندکی بعد در بیمارستان در گذشت.

محسن خدهیر ،الفبا ، 13 مارس 2006 ، بغداد

خدهیر ، سردبیر مجله خبری " الفبا " توسط مردان مسلح ناشناس در نزدیکی منزل مسکونی اش در بغداد کشته شد. خبرگزاریهای رویترز و فرانس پرس مدعی شدند او سومین روزنامه نگاری است که طی یک هفته کشته شده است.بر اساس گزارش رویترز تیر اندازی درست بعد از شرکت خدهیر در نشستی که با هدف بررسی روزنامه نگاری محلی در عراق توسط اتحادیه روزنامه نگاران عراق تشکیل شده بود رخ داد..

سری لانکا  ، سوبرامانیام سوتیگراجاه ، سودار اولی ،24 ژانویه 2006 ، ترینکو مالی

"سوتیگراجاه" ، گزارشگر پاره وقت  نشریه " سودار اولی " بود که توسط مردان ناشناس در حین رفتن به شهرک" ترینکو مالی" کشته شد. قتل او درست پس از آن صورت گرفت که وی تصاویر کشته شدن 2 دانش آموز تامیل را در ترینکو مالی منتشر کرد.سخنگوی ارتش سری لانکا ابتدا مدعی شده بود که نشریه سوداراولیکشته شدگان با سهل انگاری گروهی از سربازان ارتش  توسط نارنجک کشته شده اند ، اما  عکسهای منتشر شده توسط سوتیگراجاه حاکی از آن بود که آنها در اثر اصابت گلوله  کشته شده اند.دفتر سودار اولی بارها مورد حمله افراد مسلح قرار گرفته بود. در آخرین حمله در29 آگوست  سال گذشته  در اثر پرتاب یک نارنجک نگهبان چاپخانه نشریه کشته شده بود.

 ونزوئلا ،جرج آگوری کادنا کاپرلیس ( EL MUNDO ) ، 5 آوریل 2006 ، کاراکاس

"آگوری"  60 ساله عکاس روزنامه  سراسری " کادنا کاپرلیس" بود که نزدیک تظاهرات ضد تبهکاری نزدیک شهر کاراکاس  هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.آگوری که برای پوشش خبری این تظاهرات اعزام شده بود قبل از رسیدن به جمع تظاهرات کنندگان در ساعت 15 و 30 دقیقه عصر  توسط موتور سواری  متوقف می شود. موتور سوار از وی می خواهد تا اگوری اسناد هویتی خود را در اختیار وی قرار دهد.اما آگوری به این درخواست وقعی نمی دهد و به سمت تظاهر کنندگان ادامه مسیر می دهد. موتور سوار خشمگین او را تعقیب کرده و با شلیک 4 تیر او را هدف قرار می دهد. آگوری زخمی توسط  شاهدان با اتومبیل خود به بیمارستانی محلی انتقال می یابد اما اندکی بعد در بیمارستان فوت می کند.

کلمبیا ،روجاز  ، الگابا ، رادیو پانزلو ، 20 مارس 2006 ، مونیاریا

"روجاز 56 ساله" در چهارم فوریه در شمال شرقی "مونیاریا"  در استان کوردابا کلمبیا هدف شلیک تیرهای مردان ناشناس قرار گرفت و در بیست مارس در اثر شدت جراحات در بیمارستان درگذشت. طبق گزارش مطبوعات محلی دو مرد موتور سوار نزدیک اتومبیل روجاز توقف می کنند. یکی از آنها با وی مشغول گفت و گو می شود و بعد از چندی با شلیک دو گلوله به سوی وی در یک چشم بر هم زدن محل را ترک می کند. گزارشهای راجرز در خصوص موسیقی  و سپس اخبار مربوط به فساد در میان دولتمردان برای شنوندگان مشهور بود. در اول آوریل پلیس محلی سه مرد را که گفته می شود دو نفر از آنها رابطه تنگاتنگی با نیروهای شبه نظامی داشته اند در این خصوص بازداشت کرد. سکوت پلیس در خصوص فرد سوم باعث شک و تردیدهایی نسبت به نقش پلیس در این جریان شده است .

اکوادر ، جوییس لویس ،رادیو منیتورا ، سیزدهم یا چهاردهم  فوریه 2006 ،گوایاکیل

"لویس " 43 ساله در شهر ساحلی گواکیل اکوادر هدف گلوله مهاجمان قرار گرفت. وی به کرات در خصوص  سهل انگاری نیروهای پلیس علیه جنایتکاران اظهارات بی پرده و تندی را ابراز داشته بود. در ساعت 11 روز 13 فوریه  او منزلش را ترک می کند تا همسرش ، جنی پیزا  را نزدیک ایستگاه اتوبوس ملاقات کند. اما ایندو هیچگاه به یکدیگر نرسیدند. روز بعد همسر و دختر لویس  جسد او را در نزدیکی منزلشان یافتند. خبرنگاران مطبوعات بعد از این حادثه نوشتند که وی با شلیک سه گلوله از پای در آمده است ، اما همسر وی به کمیته حمایت از روزنامه نگاران گفته است که لویس با اصابت تنها یک گلوله به سرش کشته شده است.وی همچنین ادعا کرده است که لویس چند روز قبل از این حادثه یک  MESSAGE  تهدید آمیز توسط تلفن همراهش دریافت کرده بود. ضمن آنکه چندی پیش افراد ناشناسی با پرتاب سنگ به منزلش تلویحا وی را تهدید کرده بودند.لویس غالبا از تجارت غیر قانونی دارو و عدم حضور پلیس در حومه شهر گوا یا کیل انتقاد می کرد.

بعد از این حادثه همسر و دختر لویس نیز در تلفن های مشابه توسط افراد ناشناس تهدید شده بودند که آنها نیز بزودی کشته خواهند شد.

مکزیک ، جیم آرتور اولورا براو ، روزنامه نگار مستقل ، 9 مارس 2006 ، لاپیدا

اولورا عکاس مطبوعاتی مستقل و خبرنگار سابق روزنامه   LA  VOZDE MICHOA CAN  بود که در بیرون از منزل مسکونی اش در لاپیدا در ایالت مرکزی مکزیک کشته شد. اولورا  حدود ساعت 8 بعد از ظهر به اتفاق پسر 5 ساله اش از منزل خارج می شود.وقتی ایندو در ایستگاه اتوبوس ایستاده بودند فرد ناشناسی به آنها نزدیک می شود و در یک چشم بر هم زدن به سوی آنها شلیک می کند. در اثر اصابت یک گلوله به گردن اولوا او در همان لحظه کشته می شود و پسرش هم  مصدوم می گردد.. اولوا  تا آوریل 2002 برای نشریه  LA VOZDE MICHOA CAN  کار می کرد اما پس از انتشار مقاله ای بر علیه  یک کمپانی فراورده های گوشتی استعفا داد و ترجیح داد پس از آن به صورت مستقل ادامه فعالیت دهد.

فیلیپین ،اورلاندو  تاپیوس مندوزا ، خبرنگار آزاد ، 4 آوریل 2006 ، تارلاک

مندوزا روزنامه نگار و مقاله نویس پاره وقت پیش از این چندین بار مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته بود.و اینبار در حالی که به منزلش در 65 مایلی ( 110 کیلومتری ) مانیل باز می گشت توسط فرد ناشناسی هدف گلوله قرار گرفت. البته هنوز به طور قطع نمی توان گفت که وی در رابطه با حرفه اش ایلیا زیمنبه قتل رسیده باشد.مندوزای 58 ساله گزارشهای مختلفی را برای روزنامه های کوچک   THE TARLAC PROFILE  و  TARLAC PATROL منتشر کرده بود. قبل از اینکه وی در سال 1998 روزنامه نگار شود  وی مسوول اجرای برنامه بهسازی زمینهای دولتی بود. تعداد زیاد زمینها و نزاع میان مالکان آنها باعث بروز اختلافات و درگیریهایی میان وی و مالکان  فلیپینی شده بود.

ایلیا زیمین ، NTV ، 26 فوریه 2006 ، مسکو

 جسد زیمین 33 ساله خبرنگار تلویزیون بین المللی ، NTV 27 فوریه در آپارتمانش توسط یکی از همکارانش پیدا شد. کارشناسان پزشکی می گویند وی حول و حوش ساعت 3 عصر روز قبل ، یعنی 26 فوریه  در نتیجه ضربه ای که به سرش وارد آمده به قتل رسیده است. یک کامپیوتر لپ تاب  و یک تلفن همراه از آپارتمان وی به سرقت رفته است..کاراگاه آنتولی یکی از کارآگاهان پلیس معتقد است که  در این قتل هیچ نشانه ای که از ورود به عنف به منزل ایلیا حکایت کند دیده نمی شود و همین مساله نشان می دهد که وی  باضارب آشنایی قبلی داشته است.زیمن بتازگی برای سر در آوردن از تخلفات بهداشتی در رستورانهای گرانقیمت مسکو دوربینهایی را در این محلها کار گذاشته بود.یکی از  نگهبانان مجموعه مسکونی که زیمن در آن زندگی می کرد گفته است که سه مرد به همراه پلیس در ساعت 10 صبح 26 فوریه  با این خبرنگار دیدار داشته اند  و یک ساعت بعد آنجا را ترک کرده اند. اما شواهد دیگری حاکی است که این افراد به صورت جداگانه وارد  آپارتمان وی شده اند.

 

 

نظرات و پیشنهادات [10]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d