X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
.:Welcome To ParenThesis:. Persian & Professional Journalist Weblog
  جست و جوی واژگان
   
   
     
..

a

..
a

 

رومینا
» رومینا کوچولوی ما

دانش ارتباطات
» محمد حسین فیروزی و تکنولوژی تلفن همراه

مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ای
» وابسته به روزنامه همشهری

مدیا نیوز
» پایگاه اطلاع رسانی حوزه رسانه و علوم ارتباطات

دوازده هزار روزنامه آنلاین دنیا
» لینک روزنامه های آنلاین

از اینجا به ...
» وب نوشت های علی جعفری

دکتر فرزان سجودی
» دکترای زبان شناسی

روزنامه نگار
» یادداشتهای عباس مشکوه رضوی

سوسه
» یادداشتهای طنز مهدی نصیری

رسانه ها و آزادی اطلاعات
» وب سایت شخصی دکتر نمک دوست تهرانی

روزنامه آنلاین
» یکهزار روزنامه از سراسر دنیا

باغ بزرگ
» یادداشتهای روزنامه نگاری عیسی محمدی

امید جهانشاهی
» رسانه نگاری و مدیریت رسانه

صفر
» یادداشتهای سمیرا سامانی

ارتباطات دات کام
» وب نوشت های سید علی موسوی

نگاه یک پزشک
» نگاه علیرضا مجیدی به دنیای پزشکی ُاینترنت

روابط عمومی در مطبوعات
» وبلاگ روابط عمومی روزنامه قدس

دکتر یونس شکرخواه
» سایت رسمی دکتر یونس شکرخواه

روزنامه نگارنو
» روزنوشته‌های مصطفی قوانلو قاجار

خبر نویس
» ارتباطات روزنامه نگاری و ترجمه

علی اکبر قزوینی
» نوشتن سرنوشت من است

وبلاگوار
» وبلاگی بیشتر در مورد وبلاگ، ارتباطات و رسانه ها

دکتر محکی
» سایت شخصی دکتر علی اصغر محکی

دکتر عبدالرضا شاه محمدی
» مطالبی در باره علوم ارتباطات اجتماعی

پروفسور معتمدنژاد
» پدر علم نوین ارتباطلت ایران

دات
» وبلاگ تخصصی دکتر شکرخواه

سپیدار
» وبلاگ دکتر جعفری سهامیه

رو در رو
» وبلاگ دکتر احمد توکلی

مینی ژورنالیست
» چند یادداشت

خبرنگار
» وبلاگ تخصصی حمید ضیایی پرور

رسانه های بریتانیا
» لینک رسانه ها

اخبار ارتباطات
» مجموعه یادداشتهای روزنامه نگاری

مرکزمطالعات وتحقیقات رسانه ها
» مرکز تحقیقاتی روزنامه نگاری

 

385145


a

.

.

.


" انسان کامل هرگز ظهور نمی یابد ، چنین انسانی وجود ندارد . از این رو مجبوری انسانهای ناکامل را دوست بداری .تو با عشق خود اورا به انسان کاملی مبدل می سازی. "اوشو" --- امید ، دارویی است که شفا نمی دهد ولی درد را قابل تحمل تر می کند. "آشار" --- هدف زندگی دو چیز : آنچه را که می خواهیم بدست آوریم و سپس از آن لذت ببریم . "اسمیت" --- احمق نمی تواند همان درختی را ببیند که خردمند می بیند . "ویلیام بلیک" --- همه دلتنگی ها از دل نهادگی بر این عالم است. "مولانا" --- اگر اراده ای نباشد عشقی در کار نیست. "مهاتما گاندی" --- اگر ایمان خوب پرورش داده شود در برابر هر نومیدی مقاومت می کند. "پائلو کوئیلو" --- ما هنوز فرزندان الهی در تبعید هستیم. "جان براد شاو" --- آنکه پرنده نیست ، نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد. "نیچه" --- از پشت عینک طلا ، دیدگان درخشش ندارند. "آناتول فرانس" --- دروغ مثال برف است که هر آن را بغلتانند بزرگ تر می شود. "مارتین لوتر" --- وظیفه حال را نباید به آینده واگذار کرد ، هر چند در آینده بهتر و بزرگ تر باشد. "ارنست تاویل" --- دنیا گلیست که گلبرگهایش خیالی و خارهایش حقیقی است. "سیلوا" --- ایمان دو نیمه است ، یک نیمه صبر و نیمه شکر. "پیامبر اسلام(ص)" --- اگر گوش داری بشنو و اگر زبان داری سکوت کن. "صائب تبریزی" --- هر کاری که تصمیم آن را بگیرید نصفش را انجام داده اید. "ابراهام لینکن" --- ابله ترین خلق کسی است که در حق دوست خود با دشمن تدبیر کند. "ابوسعید ابوالخیر" --- اگر یاد بگیرید که به مشکلات خود بخندید ، پس همیشه چیزی دارید که به آن بخندید. "لین کارول" --- هنر ، زیور بشر است و بشر زیور کیهان. "ناصر خسرو" --- اگر قضاوت بد نمی خواهی قضاوت بد نکن. "ژول ورن" --- تمام شان و عظمت انسان در فکر اوست. "پاسکال

 

1385,08,19

چه کسی گفته که تلویزیون باید جای منبر را بگیرد؟

اظهارات دکتر منتظرقائم و تلقی و تعریف وی در خصوص رسانه های سنتی توجه برخی از استادان و کارشناسان و دانشجویان علوم ارتباطات را معطوف خود ساخت که می کوشم هر از چندی در مجالی به ارایه هر چند مختصر این نقطه نظرات بپردازم.

دکتر مهدی محسنیان راد پس از مرور اظهارات دکتر منتظرقائم در گفت و گو با" پرانتز  "اظهار می دارد:" "دسته بندی رسانه ها به سنتی و مدرن بستگی به این دارد که چه تعریفی از رسانه ها داشته باشیم.افرادی مانند دکتر اصغر فتحی ، استاد علوم ارتباطات که حدود 30 سال است در کانادا تدریس و تحقیق میدکتر محسنیان راد کند کتابی به انگایسی نوشت که قبل از انقلاب به وسیله پژوهشکده علوم ارتباطی و توسعه ایران که دکتر مجید تهرانیان از اعضای آن بود ترجمه شد.نام کتاب چنین است:منبر یک رسانه عمومی در اسلام.این کتاب در کتابخانه ملی ایران موجود است.رساله لیسانس آقای دکتر افخمی – استاد علوم ارتباطات علامه – نیز که فکر می کنم زیر نظر آقای دکتر معتمد نژاد انجام و در سال 1359 دفاع شد عنوانش منبر به عنوان یک رسانه ارتباط جمعی بود."

دکتر محسنیان راد درست یک سال پیش در گفت و گویی در خصوص رسانه منبر این مفاهیم را بیشتر توضیح داده بود:"با تولد یک رسانه جدید رسانه های قبلی برخی از ویژگی های خود را که می تواند در حیات آنها مؤثر باشد تقویت می کنند. مثلاً این خصلت رادیو که فرد می تواند ضمن شنیدن آن به کاردیگری هم مسجد رسانه سنتی یا...؟بپردازد همراه با ویژگی ارزانی هر قسمت از پیامهای تولیدی آن، سبب شد که با توسعه تلویزیون، رادیوهای جماعتی ( که با رادیوهای محلی فرق می کند) و همچنین فرستنده ای پرموسیقی وارد بازار رقابت شوند. درواقع رشد و تنزل ویژگی های هر یک از رسانه ها حسب تعامل باسایر رسانه هاست که نزول و صعود آن را در طول تاریخ تعیین می کند. منبر نیز به عنوان یک رسانه سنتی فارغ از این قواعد نیست.

مسجد و منبر یک رسانه دینی است. حالا وقتی آن را تبدیل به ابزاری که سهم دین را در آن به حاشیه برانیم و حوزه دیگری را جانشین آن کنیم خصلت منبر را از آن گرفته ایم.

چه کسی گفته که تلویزیون باید جای منبر را بگیرد. این نیست که یک روحانی درتلویزیون قرار بگیرد و حالا ببینیم که همان قدر در انتقال پیامش مؤثر است نسبت به وقتی که در منبر می نشست و همان کارکرد منبر را از تلویزیونی که او را نشان می دهد، انتظار داشته باشیم. طبیعی است که کارکردی متفاوت دارد. نمی توانیدآنچه در داخل مسجدمی گذرد، پخش مستقیم تلویزیونی کنید و بگویید آن کسی که در پای تلویزیون ، این پخش مستقیم مراسم مسجد را از تلویزیون دریافت می کند، همان شرایط ارتباطی برایش پیش می آید که وقتی فردی داخل مسجد است و به صحبتهای کسی که روی منبر است، گوش می کند. نباید چنین توقعی داشت. هر کدام از اینها کارکرد خاص، خصلت و توان خودشان را دارند. حتی به نظر من آن واعظی که زیر نورافکنهای استودیوی تلویزیون مشغول صحبت کردن است، هرگز آن احساسی را که بالای منبر در مسجددارد، نخواهدداشت. شمابه مسجد وکیل شیراز بروید وبه منبر سنگی بلندآنجا نگاه کنید. واعظ از بالای آن منبر مرتفع مخاطبینی که می دیده، با مخاطبینی فرضی و ذهنی که او در استودیوی تلویزیون برای خود می دیده، متفاوت است و همین تفاوت، دو حال متفاوت ایجاد می کندکه براساس قوانین ارتباطات در باب «فراگرد بودن ارتباطات» بر ارتباط تأثیر می گذارد."

1-       ایران 14 آبان 82 ش:2630

 

نظرات و پیشنهادات [6]

جواد صبوحی


 
   
a

a

aa

.

 

Copyright 2005-2006 ParenThesis  By Javad Sabouhi - Powered By BLOGSKY.COM - Design & Code By Ali Erfanian          

d